Előző cikkünkben megismerkedtünk kicsit közelebbről a legjelentősebb férfi nemi hormonnal, a tesztoszteronnal, illetve annak hatásaival a szervezetünkre nézve. Ahogy ígértük, ma megtudhatjuk azt is, hogy az aktívabb formájú Dihydro-tesztoszteron (DHT) és a genetika milyen kapcsolatban állnak egymással.
Ahogy az kiderült, a DHT-ra érzékeny személyeknél már akár 20 éves korban is megindulhat a kopaszodás. Ez azonban még nem jelenti azt, hogy a DHT hiánya önmagában képes lenne megszüntetni a haj gyérülését, hiszen egy sokkal összetettebb problémáról van szó.
A DHT érzékenység ugyan a legáltalánosabb magyarázat a kopaszodásra, azonban ez csak akkor nyeri el ténylegesen fejtetőnk fölött a hatalmát, ha a genetika is közrejátszik. Megfigyelhető ugyanis, hogy akinek a családjában sem apai, sem anyai ágon nem fordult elő androgén alopecia, annál nagyon kicsi a valószínűsége a hajhullásnak. Ennek alátámasztására kísérleteket is vetettek be, melynek során tesztoszteron injekciókat adtak be különböző korú férfiaknak, és bizony voltak köztük olyanok, akiknél semmilyen változást nem okozott ez. Náluk egyszerűen nem játszott közre a genetikai hajlam, így a kopaszodás őket mindenképp elkerülte.
Az öröklött jellegű kopaszodásnál tehát egyrészt megvan a DHT hormonra való érzékenység, másrészt pedig ez az érzékenység attól függ, hogy genetikailag hajlamosak vagyunk-e rá vagy sem. Az ilyen típusú hajhullás kezdeti szakaszban lelassítható különböző készítmények, illetve hajkezelések – például PRP-terápia – alkalmazásával, azonban egy idő után csak a hajátültetés jelenthet végleges megoldást.
Természetesen a hajzat állapotában végbemenő változások, és a hajhullás mögött rengeteg más tényező is állhat, ezért érdemes minél hamarabb szakember segítségét kérni, hogy kiderítsük, mivel is állunk szemben. A fent említett, genetikai jellegű kopaszodás esetében elég egyértelműek a jelek, hiszen jellegzetesen a homlokvonal emelkedik, illetve a fejtetőn lesz egyre nagyobb a kopasz terület. Amennyiben a családban is előfordult már ilyen jellegű hajvesztés, akkor az még inkább aláhúzhatja a „diagnózist”, de ilyenkor is érdemes egyből szakértő véleményt kérni arról, hogyan vegyük fel a harcot a kopaszodás ellen.
Tudjon meg többet a hajhullásról és a lehetséges megoldásokról:
HairHungary - Hivatásunk a Haj!
www.hairhungary.hu
> Hajbeültetés kérdések, válaszok és vélemények Facebook csoport
> Hajbeültetés előtte-utána képek
> Kedvezményprogram hajátültetésre: http://www.hairhungary.hu/hu/hajbeultetes
Érdekes - vagy akár ellentmondásosnak is nevezhető – körforgás figyelhető meg, ha a tesztoszteron tevékenységét vizsgáljuk. Míg kezdetben a szőrnövekedésért felelős ez a hormon, addig később bizony a kopaszodás egyik fő okozója lehet. De hogy is van ez?
A tesztoszteron a legjelentősebb és legfontosabb férfi nemi hormon, melyet a férfi szervezetben a herék, a női testben pedig a petefészek és a mellékvesék termelnek, egészséges hölgyeknél természetesen minimális mennyiségben. Erre a hormonra nagy szükség van többek között főként a szőrzet kialakulásához.
Később azonban pont a hajhullás egyik leggyakoribb megindítója lehet. A tesztoszteront a szteroid 5 alfa-reduktáz átalakítja aktívabb formájú Dihydro-tesztoszteronná (DHT), amelyre rengetegen érzékenyek. Ennek eredményeképpen ilyenkor akár már 20 éves korban elkezdődhet a kopaszodás, mivel a férfihormon támadást indít a fejbőr ellen. Így a halántékon és a homlokon található szőrtüszők sorvadni kezdenek, a hajszálak elvékonyodnak és lerövidül növekedési szakaszuk. A hajhagymák működése fokozatosan leáll, a fejbőr vékonnyá és fényessé válik, hiszen a tesztoszteron csökkenti a bőr természetes védekezőképességét és gyengíti a regenerációs képességeit is.
A DHT-ra érzékeny férfiak kopaszodása azonban nem érinti a tarkótáji területeket, itt patkó alakban megmarad a hajzat. Ezen a részen ugyanis ellenáll a fejbőr és ezzel együtt az itt található összes hajszál is a tesztoszteron támadásának. A hajátültetés pontosan ezt a tulajdonságot használja ki, hiszen ezt a sávot alkalmazza donorterületként.
Amikor a tarkótáji részről kinyert hajszálakat átültetik a kopasz, hajatlan részekbe, azok ugyanúgy fognak nőni továbbra is, mint előző helyükön. Így aki hajbeültetésen esik át, annak már nem kell tartania attól, hogy az átültetett részeken ismét hajhullás köszönt majd be. Éppen ezért mondható a hajátültetési beavatkozás véglegesnek és biztosnak.
Az ilyen fajta kopaszodást öröklött jellegű hajhullásnak is hívjuk. Hogy mégis mi köze van a genetikának a DHT hormonhoz és az ezzel járó, korán kezdődő hajgyérüléshez, az következő cikkünkből kiderül.
Addig is bővebben a kopaszodásról és a lehetséges kezelésekről itt olvashat:
HairHungary - Hivatásunk a Haj!
www.hairhungary.hu
> Hajbeültetés kérdések, válaszok és vélemények Facebook csoport
> Hajbeültetés előtte-utána képek
> Kedvezményprogram hajátültetésre: http://www.hairhungary.hu/hu/hajbeultetes
Az egyik legutóbbi angol Ligakupa találkozón, méghozzá a Bournemouth–Liverpool meccsen az egyik játékosnak úgy döntött a parókája, hogy leesik fejéről passz közben. Baily Cargill hajzata egyébként kétségtelenül nem igényelne parókát, azonban a focista valamiért hosszú copfot szeretett volna magának, ám a copf máshogy döntött.
Cargill-nak egyébként dús – csak éppen rövid – frizurája van, és tényleg nem szorulna rá, hogy parókát hordjon. Valószínűleg azért tette ezt mégis, mert nem akarja megvárni, míg megnő hosszú lokniba a haja. A kényes „balesetről” videó is készült, melyet már több helyen meg lehet találni az interneten.
Vele ellentétben sok sportoló szenved hajhullásban, kopaszodásban, és ez nem véletlen, mivel a hajhagymákra ilyen módon ható tesztoszteron fontos szerepet játszik az energia-háztartásban és a koncentrációban is, mely tulajdonságok egy sportember számára elengedhetetlenek.
Paróka helyett azonban jobb megoldáshoz kellene fordulniuk a kopaszodó focistáknak, hogy nehogy úgy járjanak, mint fent említett társuk. Már rengeteg sportolónak segített ilyen esetekben a hajátültetés, melynek során a saját tarkótáji hajzatból ültetnek át a kopasz területekre hajszálakat. Ezek, mint ahogyan régi helyükön sem tették, innen sem fognak már kihullani.
Világszerte egyre több sportember választja ezt a megoldást, mint például Wayne Rooney, vagy a már edzőként jeleskedő Jürgen Klopp. Nálunk, a HairHungary Klinikán is számtalan sportjelesség fordult már meg, mint például a jégkorongbajnok Szuper Levente, vagy a vízilabdázó Varga Dániel, akik teljes megelégedettséggel távoztak a műtőből.
Ha kopaszodási problémával küzdünk tehát, érdemes minél előbb szakértőhöz fordulnunk, hogy megtudjuk, mi áll a háttérben, és milyen megoldások jöhetnek szóba. Amennyiben öröklött kopaszodásról van szó, úgy a fent említett hajátültetés ad biztos és végleges segítséget, és ennél a választásnál azt is kizárhatjuk, hogy a paróka a legrosszabb helyzetekben döntsön úgy, lerepül a fejünkről.
Ismerje meg jobban a kopaszodás elleni leghatékonyabb megoldásokat, köztük a hajátültetést is:
HairHungary - Hivatásunk a Haj!
www.hairhungary.hu
Az augusztusi londoni Olimpián szerencsére kis hazánkat egyre népesebb tábor fogja képviselni. Nem árt azonban tudni, hogy a kemény felkészülés és a maximális koncentrált erőbedobás miatt testünket hosszú távon nem várt hatások érhetik. Kiváltképp igaz ez a genetikai kopaszodásra hajlamos sportolókra.
A rendszeres testmozgás elengedhetetlen az egészséges és kiegyensúlyozott élethez. Az Olimpiára készülő sportolók megterhelése egy átlagos edzéssel összehasonlíthatatlan. Néhány fizikai tevékenység ráadásként hormonális változásokat idézhet elő melyek az androgén kopaszodásra hajlamos férfiak és nők esetében előrehaladott hajhulláshoz vezethetnek.
Számos fiatal hazai és külföldi sportolón figyelhetjük meg ennek jeleit. Ez főként abból adódik, hogy a tesztoszteron fontos szerepet játszik a szervezet energia-háztartásában, a koncentrációban és funkciókat lát el izomzatunkban is. A tesztoszteron hormon ez mellett kölcsönhatásba lép a hajhagymákkal is. Mivel fő metabolitja a DHT felelős a hajhagymák gyengüléséért, érthető, hogy a genetikai kopaszodásra hajlamos sportolóknál nagyobb esély van korai hajhullásra. Egy angol hajklinika szerint első sorban a rövid intenzív és pörgős sportágakban jeleskedők számolhatnak megnövekedett tesztoszteronra, mint például a súlyemelők, rövid távú sprinterek vagy akár a távolugrók.
Szerencsére az androgén jellegű hajhullásra már van megoldás! A HairHungary klinika elkötelezett híve annak, hogy az ilyen problémákkal küszködő sportolókon segítsen. Már több sportág neves képviselője volt „vendége” a klinikának, a kezelések pedig egytől egyig sikeresen zárultak. A kombinált és testre szabott általános kezelési tervek mellett végső megoldás nyújt az úgynevezett SafeSystem-FUE hajátültetési eljárás. A tarkótáji területről ugyanis nem hullik ki soha a haj, mert az itt található hajszálak ellenállnak a DHT hatásának. Pontosan ezt a genetikai sajátosságot használják ki a hajtranszplantáció, azaz a hajátültetés során.
Tudjon meg többet a hajhullás okairól és a hajbeültetés lehetőségéről!
HairHungary Klinika
hairhungary.hu
Ingyenes konzultáció, előjegyzés:
Tel.: (30) 552 0940